Bulharské peníze

Kurs Leva - Kolik peněz s sebou - Bankomaty a karty - Směnárny - Vexláci

V Bulharsku je měnou leva, které se dělí na 100 stotinek. Značí se 1 Lv, bulharsky 1 Lb, mezinárodně BGN. Bulhaři ve vnitrozemí počítají a vracejí na stotinky. Na pobřeží se většinou ceny zaokrouhlují na deset stotinek.

Přečtěte si také, jaké jsou v Bulharsku ceny. Další informace o kurzu a cenách.

Současný kurs Leva

Za 1 levo zaplatíte  12,9 korun (aktualizováno v květnu 2012).

Jak se kurz koruny i leva často mění, je možné, že tomu bude za rok jinak. Starší hodnoty: 1 BGN za 12,4 CZK (květen 2011), 1 BGN za 13 CZK (únor 2008), 1 BGN za 14 CZK (léto 2007).

Jak bude česká koruna k euro posilovat, bude kurs Leva nadále klesat. Aktuální kurz zjistíte, když zadáte do vyhledávače: BGN CZK.

Kurs Leva k Euru

Bulharské Leva je v režimu curency board pevně navázáno na kurs Eura. Vždy platí:

1 EUR = 1,95583 BGN

Ještě několik let tento kurs platit bude. V Bulharsku je natolik nestabilní politická a ekonomická situace, že centrální banka raději váže kurs pevně k Euru a převisy nabídky a poptávky řeší operacemi na volném trhu. Bulharsko za to platí vyšší inflací (každoročně 6 až 12 procent), která je dána součtem inflace eurozóny a růstem bulharské produktivity práce, která roste rychle. Bulhaři si na zdražování stěžují (podobné to bude u nás, pokud moc brzo přijmeme Euro).

Pokud vám to číslo 1,95583 přijde povědomé, tak to je přesně kurs, se kterým vstupovala do eurozóny německá marka. Původně totiž platilo 1 Lv = 1 DM.

Kolik peněz s sebou na dovolenou

Nevím, jakou kdo má spotřebu, ale když si každý den pronajmete lehátko, zajdete na večeři do restaurace a občas vyrazíte někam autobusem na výlet a zaplatíte tam vstupné, tak na jeden den stačí ekvivalent dvou českých stovek na osobu, možná o chlup víc. Takže když jedu na dovolenou 10 dnů, tak mi stačí 100 euro na osobu, s rezervou 150 euro. Kdyby byla krize, dá se skočit do bankomatu.

Samozřejmě do toho nepočítám cenu za ubytování a za dárky nebo jiné mimořádné nákupy.

Bankomaty a karty

penize bankomat 2597
Sofijský bankomat bez problémů fungoval i s kartou Maestro. Rok na to mi vydal prachy i na Master Card.

Leva se bez problémů dají vybírat přes bulharské bankomaty z normálních českých účtů a karet. Fungovala mi jak embosovaná karta MasterCard, tak i neembosovaná karta Maestro, která všude jinde v zahraničí doposud selhala. Z toho vyvozuju, že v Bulharsku fungují všechny typy platebních karet.

Aby nedošlo k nepochopení: v Bulharsku samozřejmě lezou z bankomatů Leva, i když máte účet s kartou vedený v korunách.

Po návratu jsem se díval na výpis z účtu, abych zjistil, jaké si to naúčtovalo poplatky. Byl jsem příjemně překvapen. Směný kurs byl výhodnější než ve všech směnárnách a za použití bankomatu jsem zaplatil asi 30 korun. Po této zkušenosti si příště do Bulharska nepovezu žádnou větší hotovost. Nepříjemné ovšem je, že jsem u moře nesledoval, kde všude bankomaty jsou. Ve středně větším městečku Sozopol jsem například bankomat neviděl (ale možná jsem špatně hledal). Takže přeci jen bude lepší mít nějakou rezervu v hotovosti.

Přímá platba kartami je v Bulharsku velmi omezená. Téměř všude po vás budou chtít hotovost, protože v Bulharsku odvádějí obchodníci bankám za použití platební karty průměrně pět procent, což je moc (u nás průměrně tři), a tak karty raději nepřijímají. Jinak řečeno: nepodařilo se mi nikde nic zaplatit kartou, ale je fakt, že jsem se ptal jenom první tři dny, pak jsem to vzdal.

Směnárny

penize kurzy letiste varna 7798
Středně zlodějské kurzy na letišti Varna
penize kurzy varna 7676
Správné kurzy uprostřed Varny

burgas letiste 3976 smenarna zlodeji
Šíleně zlodějské kurzy (1,60) na letišti v Burgasu

Směnárny jsou v turistických oblastech na každém rohu. Překvapivě nejlepší kurzy jsou na hlavních křižovatkách a bulvárech. Hodně nevýhodně se mění na letišti. Mimo turistické oblasti můžete směnit peníze v bankách. Tam vám ale nevezmou české koruny a naúčtují si poplatek. Peníze se dají měnit i na poštách, ale co jsem koukal na poplatky, tak to je extra veliká zlodějina.

Přivezte si s sebou eura. Budete-li měnit leva za koruny, dočkáte se nepříjemného kurzu.

  • Když jsem měnil peníze stylem koruny -> euro (to ještě v Čechách) a euro -> leva, získal jsem za 100 korun 7 leva.
  • V bulharských směnárnách bych za 100 českých korun dostal 6 leva.

Eura je v Čechách dobré vyměňovat v turistických směnárnách v centru Prahy, protože tam jsou nejlepší kurzy (potřebují se eur zbavovat).

Zda je kurz dobrý, poznáte podle rozpětí nákupu a prodeje. Například nákup 1,96 a prodej 1,94 je super nabídka. Nákup 1,96 a prodej 1,90 už tak moc super není. Prostě pokud se liší o procento až o dvě, tak je to v pohodě. U moře jsou kurzy méně výhodné než ve vnitrozemí. Všechny směnárny svorně tvrdí, že mají 0 % přirážku, což je samozřejmě marketingová lež. Přirážka je právě ten rozdíl mezi kurzy na prodej a nákup.

Pozor na podvody směnáren. Kromě nevýhodných kurzů jsem viděl i případy sprostých kurzů. Například jedna směnárna v Sofii prodávala Eura za Leva s kurzem 1,95, ale Leva za Eura nabízela za 1,59. Škoda, že jsem to nevyfotil. V tištěném průvodci Rough jsem si všimnul jiného příkladu ohledně kurzu dolaru 1,90 ~ 1,09 (doufám, že jsem si to dobře zapamatoval). Vždycky, než začnete měnit, si spočítejte, kolik máte dostat a ještě před směnou se zeptejte stylem: "kolik leva dostanu za 10 euro?". Měli byste dostat aspoň 19,30 (k euru je pevný kurs).

Je lepší brát si eura než třeba dolary nebo libry, protože bulharský Lev je navázán na euro. Kurz 1,94 je poctivý a to je to jediné, co si musíte pamatovat. U dolarů a liber se kurz stále mění.

Neměňte si leva na letišti! Pokud potřebujete pár drobných na autobus do centra, vyměňte si těch pár drobných, nebo si peníze vyberte z bankomatu. V Burgasu na letišti je směnárna přímo u výdeje zavazadel a má kurs k euru 1,60 (správný kurs je 1,94).

penize deset dvacet leva 3545
Dvacet a deset leva, nové bankovky

Vexláci

Pokud potkáte pouliční veksláky, tak si dejte bacha na jejich fígle. Nejhorší je vyměnit si u nich peníze a dostat stará neplatná leva z doby hyperinflace devadesátých let.

V roce 1999 byla měnová reforma, v rámci které se z hodnoty leva škrtly tři nuly. Stará leva poznáte podle toho, že mají mnohem menší ochranný proužek než dnešní leva. Vexláci nosí stará leva v peněžence v oddělené kapse. Většinou jsou to stovky. Sto leva je ekvivalent asi 1400 korun.

Standardní postup vexláka je nabídnout třeba 85 leva za 1000 českých korun. (Že jste z Čech, poznají velmi rychle.) 85 leva je extrémně výhodný kurz, ale je to jenom způsob, jak ve vás vzbudit důvěru.

Úplně nejlepší je s pouličními veksláky v Bulharsku neměnit, i kdyby nabízeli královské kurzy. Raději se s nimi ani nebavte, nesedejte si vedle nich a neukazujte jim peněženky. Nevěřte jejich radám. Potkal jsem veksláků ve větších městech asi pět, ale ten jeden, se kterým jsem se nakonec nechtěně zakecal, se mi snažil prodat jízdenku předraženou o dvě leva a když to nevyšlo, tak se mě při "loučení" pokusil prachsprostě okrást, když mi kradmo sáhnul do kapsy, ve které jsem nosil drobné. Jsou to prostě hajzlíci. Něco jako u nás novináři.

Aktualizace 2010: veksláci stále nabízejí výměnu v centru Varny a viděl jsem jednoho i v Nesebăru. Mají nový fígl: vydávají falešné bankovky vytištěné pravděpodobně na barevné tiskárně. Za euro nabízejí nesmyslně výhodný kurs 2 leva za euro. (Nesmyslný je kvůli tomu, že je vyšší než oficiální.) Jsou to stále titíž lidé a police s tím nic nedělá -- kdyby chtěli, mají je pochytané za půl dne.

Komentáře k této stránce - bulharské peníze na diskusním webu najih.cz

Předchozí stránka: Ubytování Další stránka: Jazyky a písmo

 

 

 

Bulharsko > Bulharská měna

penize

 

 

 

 

 

Stránky Bulharsko.evropou.cz píše Yuhů, tedy Dušan Janovský. Kontakt.